fbpx

Blogi

Lastetoa sisustamise olulised nõuanded

Iga tulevase ilmakodaniku ootusärevus ja lastevanemate tuhin võsukesele oma tuba sisustada on kirjeldamatu tunne. Pakkuda oma lapsele parimat ning viia äsjasündinud ilmakodanik päris oma tuppa, mis on maitsekalt sisustatud ja justkui väljendab, kui palju teda siia ilma oodati. Aga kuidas siiski lastetuba sisustada nii, et laps tunneks end ikkagi oma toas hästi? Millega arvestada ning kuidas? Nendele küsimustele aitab vastuse leida suurte kogemuste ning teadmistega sisekujundaja Karola Tobro, kes on aastaid kaasa löönud ka telesaates “Kodutunne”.

Lapse vanus

Enne tegudele asumist arvesta kindlasti lapse vanusega. Kui lastetuba sisustatakse imikule, on soovitav kasutada soovitatavalt neutraalseid toone, värve saab tuppa tuua erinevate tekstiilide ja mänguasjadega. Ära unusta ka enda mugavust, sest sina tegeled lapsega ja pead arvestama, et lastetuba oleks ka Sinu jaoks ergonoomiline. Väikese mudilase puhul on tähtsamateks mööbliesemeteks panipaik, mähkimislaud ja reguleeritava põhjaga võrevoodi.

Lapse arvamus

Kui laps on suuremaks kasvanud ja kätte on jõudnud lastetoa renoveerimine, kuula ka lapse arvamust, millises toas tema tahaks elada. Soovid võivad olla küll ulmelised ja vahest isegi teostamatud, kuid siiski peaks võimaluste korral mõnedki soovid realiseerima. See on tema tuba, tema veedab enamus ajast seal, ta peab ka omas toas hästi tundma. Siinkohal kindlasti on oluline lastevanematele meelde tuletada, et tegu ei ole sinu unistuste lastetoaga, vaid sinu lapse toaga.

Materjalide valimine

Laps veedab suure osa ärkvelolekul ajast põrandal, mistõttu on tähtis, et põrandapind oleks toa keskelt vaba, seal saab laps mängida. Vali põrandakate hoolikalt – põrand peab olema soe, laminaat on külm, puitparkett soojem. Samuti ei tohiks kardinad langeda põrandani, see tekitab väikestel “tarzanitel” võimaluse ronida. Kõik väikelapsele vajalikud asjad võiksid olla maksimaalselt meetri kõrgusel, et need oleks talle kättesaadavad ja ta ei peaks ronima.

Valgustus

Päeval peaks tuppa jõudma võimalikult palju päevavalgust ning samuti ka  pimedal ajal peaks tuba olema võimalikult hästi valgustatud, et mitte kahjustada laste silmi. Öösel on soovitatav lastetoas vajadusel kasutada hämarat valgus, selleks võib olla näiteks soolalamp või öölamp. Ääretult oluline on ka kirjutuslaua valgustus, mis peab olema paremakäelistel vasakul pool ning vasakukäelistel paremal pool, et kirjutuskäsi ei varjaks valgust.

Arvesta lapse vajadusega ennast väljendada

Lapse soovid on aja jooksul väga muutlikud ning sõltuvad väga mitmetest asjadest. Tal võib tulla väga äärmuslikke soove ning ideid, kuidas ta soovib enda tuba muuta. Kuid selleks, et lapsel oleks võimalus ilma liigsete kuludeta enda tuba muuta, tasub tihtipeale alustada muutusi ühest ainsast seinast toas, kus lapsel on võimalus see teha just selliseks, milliseks ta soovib. Samuti on enamik lapsi teatud eas kunstnikud, siis selleks, et lapsel oleks võimalus enda kunstiteoseid luua, on väga hea lahendus kriiditahvel, mis õpetab lapsele ka piiride tundmist.

Mõtle sisustamisel tulevikule

Sisustamine on kallis, mõtle ka rahakotile ja keskkonnasäästlikkusele. Näiteks mähkimislauda kasutatakse poolteist aastat, hiljem seda vaja enam pole. Just seetõttu tuleks valida lahendused, mis on pikaajalised ja multifunktsionaalsed. Lastetoas olev mööbel peaks olema kerge ja vastupidav, et võimalikult lihtne oleks mööbliesemeid vajadusel ringi tõsta.